announcement

Share facts or photos of intriguing scientific phenomena.

Here's a List of Nobel Prize Winners in Chemistry

List of Nobel Prize Winners in Chemistry
The Royal Swedish Academy of Sciences annually awards the Nobel Prize to scientists, who have made valuable contributions in the field of chemistry. Here are the scientists, who find their names in the esteemed list of winners.
Neha Deshpande
"It is my earnest desire that some of you should carry on this scientific work and keep for your ambition the determination to make a permanent contribution to science." - Marie Curie
Alfred Nobel, the inventor of 'Dynamite', was the mastermind behind starting Nobel Prizes to honor the great achievements in some subjects, chemistry being one of them. While signing his last will and testament on November 27, 1895, he kept a large share of his fortune for Nobel Prizes. Since the year 1901, Nobel Prizes are being awarded, and each award consists of a personal diploma, a medal, and cash prize.
From 1901 to 2012, a total 105 awards have been awarded, of which 63 have been given to one laureate, 23 have been shared by two laureates, and 19 by three laureates. Since the Nobel Prize started, in all 166 honorees in the field of Chemistry have been awarded till date. Frederick Sanger was the only one to receive this honor twice; so a total of 165 individuals have received this award for their extraordinary work. Check out the following list of Nobel laureates, who have been bestowed with this honor.

Source: Nobelprize.org
List of Laureates
1901-1920
Name - Jacobus Henricus van 't Hoff
Country - Netherlands
Awarded for - Discovery of the laws of chemical dynamics and osmotic pressure in solutions
1901
Name - Hermann Emil Fischer
Country - Germany
Awarded for - Work on sugar and purine synthesis
1902
Name - Svante August Arrhenius
Country - Sweden
Awarded for - Electrolytic theory of dissociation
1903
Name - Sir William Ramsay
Country - United Kingdom
Awarded for - Discovery of inert gaseous elements in air and their places in the periodic table
1904
Name - Johann Friedrich Wilhelm Adolf von Baeyer
Country - Germany
Awarded for - Work on organic dyes and hydroaromatic compounds
1905
Name - Henri Moissan
Country - France
Awarded for - Isolation of fluorine element
1906
Name - Eduard Buchner
Country - Germany
Awarded for - Discovery of cell-free fermentation
1907
Name - Ernest Rutherford
Country - New Zealand/United Kingdom
Awarded for - Investigations into the disintegration of the elements, chemistry of radioactive substances
1908
Name - Wilhelm Ostwald
Country - Germany
Awarded for - Work on catalysis and investigations into the fundamental principles bearing chemical equilibria and rates of reaction
1909
Name - Otto Wallach
Country - Germany
Awarded for - Work on alicyclic compounds
1910
Name - Marie Curie
Country - Poland/France
Awarded for - Discovery of radium and polonium
1911
Name - Victor Grignard
Country - France
Awarded for - Discovery of the Grignard reagent
1912
Name - Paul Sabatier
Country - France
Awarded for - Method of hydrogenating organic compounds
1912
Name - Alfred Werner
Country - Switzerland
Awarded for - Work on the linkage of atoms in molecules
1913
Name - Theodore William Richards
Country - United States
Awarded for - Determination of atomic weight of many chemical elements
1914
Name - Richard Martin Willstätter
Country - Germany
Awarded for - Research on plant pigments - chlorophyll
1915
Name - Fritz Haber
Country -
Germany
Awarded for -
Synthesis of ammonia
1918
Name - Walther Hermann Nernst
Country -
Germany
Awarded for -
Work in thermochemistry
1920
1921-1939
Name - Frederick Soddy
Country - United Kingdom
Awarded for - Investigations into the origin and nature of isotopes
1921
Name - Francis William Aston
Country - United Kingdom
Awarded for - Discovery of mass spectrograph and enunciation of whole-number rule
1922
Name - Fritz Pregl
Country - Austria
Awarded for - Invention of the method of micro-analysis of organic compounds
1923
Name - Richard Adolf Zsigmondy
Country - Hungary/Germany
Awarded for - Demonstration of the heterogeneous nature of colloid solutions
1925
Name - Theodor Svedberg
Country - Sweden
Awarded for - Work on disperse systems
1926
Name - Heinrich Otto Wieland
Country - Germany
Awarded for - Investigations of the constitution of the bile acids and related substances
1927
Name - Adolf Otto Reinhold Windaus
Country - Germany
Awarded for - Research into the constitutions of the sterols and connections with vitamins
1928
Name - Sir Arthur Harden
Country - United Kingdom
Name - Hans von Euler-Chelpin
Country - Germany
Awarded for - Investigation on the fermentation of sugar and fermentative enzymes
1929
Name - Hans Fischer
Country - Germany
Awarded for - Research into the constitution of haemin and chlorophyll
1930
Name - Friedrich Bergius
Name - Carl Bosch
Country - Germany
Awarded for - Invention and development of chemical high pressure methods
1931
Name - Irving Langmuir
Country -
United States
Awarded for - Discoveries and investigations in surface chemistry
1932
Name - Harold Clayton Urey
Country -
United States
Awarded for -
Discovery of heavy hydrogen
1934
Name - Jean Frédéric Joliot
Name - Iréne Joliot-Curie
Country -
France
Awarded for -
Synthesis of new radioactive elements
1935
Name - Peter Josephus Wilhelmus Debye
Country -
Netherlands
Awarded for -
Investigation on dipole moments, diffraction of X-ray, and electrons in gases
1936
Name - Walter Norman Haworth
Country -
United Kingdom
Awarded for -
Investigations on carbohydrates and vitamin C
1937
Name - Paul Karrer
Country -
Switzerland
Awarded for -
Investigations on carotenoids, flavins, and vitamins A and B2
1937
Name - Richard Kuhn
Country -
Germany
Awarded for -
Work on carotenoids and vitamins
1938
Name - Adolf Friedrich Johann Butenandt
Country -
Germany
Awarded for - Work on sex hormones
1939
Name - Leopold Ruzicka
Country -
Croatia
Awarded for -
Work on polymethylenes and higher terpenes
1939
1943-1960
Name - George de Hevesy
Country - Hungary
Awarded for - Work on the use of isotopes as tracers in the study of chemical processes
1943
Name - Otto Hahn
Country - Germany
Awarded for - Discovery of the fission of heavy nuclei
1944
Name - Artturi Ilmari Virtanen
Country - Finland
Awarded for - Research and inventions in agricultural and nutrition chemistry, especially for his fodder preservation method
1945
Name - Wendell Meredith Stanley
Name - James Batcheller Sumner
Name - John Howard Northrop
Country - United States
Awarded for - Preparation of enzymes and virus proteins in a pure form
1946
Name - Sir Robert Robinson
Country - United Kingdom
Awarded for - Investigations on plant products of biological importance
1947
Name - Arne Wilhelm Kaurin Tiselius
Country - Sweden
Awarded for - Research on electrophoresis
1948
Name - William Francis Giauque
Country - United States
Awarded for - Contribution in the field of chemical thermodynamics, particularly concerning the behavior of substances at extremely low temperatures
1949
Name - Kurt Alder
Name - Otto Paul Hermann Diels
Country - Germany
Awarded for - Discovery and development of the diene synthesis
1950
Name - Glenn Theodore Seaborg
Name - Edwin Mattison McMillan
Country - United States
Awarded for - Discovery of transuranium elements
1951
Name - Richard Laurence Millington Synge
Name - Archer John Porter Martin
Country - United Kingdom
Awarded for - Invention of partition chromatography
1952
Name - Hermann Staudinger
Country -
Germany
Awarded for - Discoveries in macromolecular chemistry
1953
Name - Linus Carl Pauling
Country -
United States
Awarded for -
Research into the nature of the chemical bond
1954
Name - Vincent du Vigneaud
Country -
United States
Awarded for -
Work on biochemically important sulfur compounds, especially for the first synthesis of a polypeptide hormone
1955
Name - Sir Cyril Norman Hinshelwood
Country -
United Kingdom
Name - Nikolay Nikolaevich Semenov
Country -
Russia
Awarded for -
Research into the mechanism of chemical reactions
1956
Name - Sir Alexander Todd
Country -
United Kingdom
Awarded for -
Work on nucleotides and nucleotide co-enzymes
1957
Name - Frederick Sanger
Country -
United Kingdom
Awarded for -
Work on the structure of proteins (specially insulin)
1958
Name - Jaroslav Heyrovský
Country -
Czech Republic
Awarded for -
Discovery of the polarographic method of analysis
1959
Name - Willard Frank Libby
Country -
United States
Awarded for -
Method to use carbon-14 for age determination
1960
1961-1980
Name - Melvin Calvin
Country - United States
Awarded for - Research on the carbon dioxide assimilation in plants
1961
Name - Max Ferdinand Perutz
Name - John Cowdery Kendrew
Country - United Kingdom
Awarded for - Work on structure of globular proteins
1962
Name - Karl Ziegler
Country - Germany
Name - Giulio Natta
Country - Italy
Awarded for - Discoveries in the field of the chemistry and technology of high polymers
1963
Name - Dorothy Crowfoot Hodgkin
Country - United Kingdom
Awarded for - Determinations by X-ray techniques of the structures of important biochemical substances
1964
Name - Robert Burns Woodward
Country - United States
Awarded for - Achievements in the art of organic synthesis
1965
Name - Robert S. Mulliken
Country - United States
Awarded for - Fundamental work concerning chemical bonds and the electronic structure of molecules by the molecular orbital method
1966
Name - Manfred Eigen
Country - Germany
Name - George Porter
Country - United Kingdom
Name - Ronald George Wreyford Norrish
Country - United Kingdom
Awarded for - Studies of extremely fast chemical reactions
1967
Name - Lars Onsager
Country - United States
Awarded for - Discovery of the Onsager reciprocal relations
1968
Name - Derek H. R. Barton
Country - United Kingdom
Name - Odd Hassel
Country - Norway
Awarded for - Development of the concept of conformation and its application in chemistry
1969
Name - Luis F. Leloir
Country - Argentina
Awarded for - Discovery of sugar nucleotides and its role in biosynthesis of carbohydrates
1970
Name - Gerhard Herzberg
Country -
Canada
Awarded for -
Work on electronic structure and geometry of molecules, particularly free radicals
1971
Name - Christian B. Anfinsen
Name - William H. Stein
Name - Stanford Moore
Country -
United States
Awarded for -
Work on ribonuclease concerning the connection between the amino acid sequence and the biologically active conformation
1972
Name - Geoffrey Wilkinson
Country -
United Kingdom
Name - Ernst Otto Fischer
Country -
Germany
Awarded for -
Work on chemistry of the organometallic compounds (so-called sandwich compounds)
1973
Name - Paul J. Flory
Country -
United States
Awarded for -
Fundamental work, both theoretical and experimental, in the physical chemistry of macromolecules
1974
Name - Vladimir Prelog
Country -
Yugoslavia/Switzerland
Awarded for -
Research on stereochemistry of organic molecules and reactions
1975
Name - John Warcup Cornforth
Country -
Australia/United Kingdom
Awarded for -
Work on the stereochemistry of enzyme-catalyzed reactions
1975
Name - William N. Lipscomb
Country -
United States
Awarded for -
Study on the structure of boranes illuminating problems of chemical bonding
1976
Name - Ilya Prigogine
Country -
Belgium
Awarded for -
Contributions to non-equilibrium thermodynamics, particularly the theory of dissipative structures
1977
Name - Peter D. Mitchell
Country -
United Kingdom
Awarded for -
Work on biological energy transfer through the formulation of the chemiosmotic theory
1978
Name - Georg Wittig
Country - Germany
Name - Herbert C. Brown
Country - United States
Awarded for - Development and use of boron- and phosphorus-containing compounds
1979
Name - Paul Berg
Country - United States
Awarded for - Study of the biochemistry of nucleic acids regarding recombinant-DNA
1980
Name - Walter Gilbert
Country - United States
Name - Frederick Sanger
Country - United Kingdom
Awarded for - Work concerning the determination of base sequences in nucleic acids
1980
1981-2000
Name - Roald Hoffmann
Country - United States
Name - Kenichi Fukui
Country - Japan
Awarded for - Theories concerning the course of chemical reactions
1981
Name - Aaron Klug
Country - United Kingdom
Awarded for - Development of crystallographic electron microscopy
1982
Name - Henry Taube
Country - Canada/United States
Awarded for - Work on the mechanisms of electron transfer reactions, especially in metal complexes
1983
Name - Robert Bruce Merrifield
Country - United States
Awarded for - Methodology for chemical synthesis on a solid matrix
1984
Name - Herbert A. Hauptman
Name - Jerome Karle
Country - United States
Awarded for - Developing direct methods for the determination of crystal structures
1985
Name - Dudley R. Herschbach
Country - United States
Name - Yuan T. Lee
Country - United States/Taiwan
Name - John C. Polanyi
Country - Canada/Hungary
Awarded for - Contribution concerning the dynamics of chemical elementary processes
1986
Name - Charles J. Pedersen
Country - United States
Name - Jean-Marie Lehn
Country - France
Name - Donald J. Cram
Country - United States
Awarded for - Development and use of molecules with structure-specific interactions of high selectivity
1987
Name - Robert Huber
Name - Hartmut Michel
Name - Johann Deisenhofer
Country - Germany
Awarded for - Determination of the three-dimensional structure of a photosynthetic reaction center
1988
Name - Sidney Altman
Country - Canada/United States
Name - Thomas R. Cech
Country - United States
Awarded for - Discovery of catalytic properties of RNA
1989
Name - Elias James Corey
Country - United States
Awarded for - Theory of organic synthesis
1990
Name - Richard R. Ernst
Country -
Switzerland
Awarded for -
Methodology of high resolution nuclear magnetic resonance spectroscopy
1991
Name - Richard R. Ernst
Country -
Switzerland
Awarded for -
Methodology of high resolution nuclear magnetic resonance spectroscopy
1992
Name - Michael Smith
Country -
Canada/United Kingdom
Awarded for -
Establishment of oligonucleotide-based, site-directed mutagenesis
1993
Name - Kary B. Mullis
Country -
United States
Awarded for -
Invention of the polymerase chain reaction method
1993
Name - George A. Olah
Country -
United States/Hungary
Awarded for -
Contribution to carbocation chemistry
1994
Name - Paul J. Crutzen
Country -
Netherlands
Awarded for -
Work in atmospheric chemistry concerning formation and decomposition of ozone
1995
Name - Mario J. Molina
Country -
Mexico/United States
Name - F. Sherwood Rowland
Country -
United States
Awarded for -
Work in atmospheric chemistry concerning formation and decomposition of ozone
1995
Name - Robert F. Curl Jr.
Name - Richard E. Smalley
Country -
United States
Name - Sir Harold W. Kroto
Country -
United Kingdom
Awarded for -
Discovery of fullerenes
1996
Name - Paul D. Boyer
Country -
United States
Name - John E. Walker
Country -
United Kingdom
Awarded for -
Elucidation of the enzymatic mechanism underlying the synthesis of adenosine triphosphate
1997
Name - Jens C. Skou
Country -
Denmark
Awarded for -
First discovery of an ion-transporting enzyme, Na+, K+ -ATPase
1997
Name - Walter Kohn
Country -
United States
Awarded for -
Development of the density-functional theory
1998
Name - John A. Pople
Country -
United Kingdom
Awarded for -
Development of computational methods in quantum chemistry
1998
Name - Ahmed Zewail
Country -
Egypt/United States
Awarded for -
Study of the transition states of chemical reactions using femtosecond spectroscopy
1999
Name - Alan J. Heeger
Country -
United States
Name - Alan G. MacDiarmid
Country -
New Zealand/United States
Name - Hideki Shirakawa
Country -
Japan
Awarded for -
Discovery and development of conductive polymers
2000
2001-2015
Name - William S. Knowles
Country - United States
Name - Ryōji Noyori
Country - Japan
Name - K. Barry Sharpless
Country - United States
Awarded for - Work on chirally catalyzed oxidation reactions
2001
Name - John B. Fenn
Country - United States
Name - Koichi Tanaka
Country - Japan
Awarded for - Development of soft desorption ionization methods for mass spectrometric analyzes of biological macromolecules
2002
Name - Kurt Wüthrich
Country - Switzerland
Awarded for - Development of nuclear magnetic resonance spectroscopy for determining the three-dimensional structure of biological macromolecules in solution
2002
Name - Peter Agre
Country - United States
Awarded for - Discovery of water channels - aquaporins
2003
Name - Roderick MacKinnon
Country - United States
Awarded for - Discoveries concerning channels in cell membranes, studies of ion channels
2003
Name - Aaron Ciechanover
Country - Israel
Name - Irwin Rose
Country - United States
Name - Avram Hershko
Country - Israel
Awarded for - Discovery of ubiquitin-mediated protein degradation
2004
Name - Yves Chauvin
Country - France
Name - Robert H. Grubbs
Country - United States
Name - Richard R. Schrock
Country - United States
Awarded for - Development of the metathesis method in organic synthesis
2005
Name - Roger D. Kornberg
Country - United States
Awarded for - Study of the molecular basis of eukaryotic transcriptions
2006
Name - Gerhard Ertl
Country - Germany
Awarded for - Study of chemical processes on solid surfaces
2007
Name - Osamu Shimomura
Country - Japan
Name - Martin Chalfie
Country - United States
Name - Roger Y. Tsien
Country - United States
Awarded for - Discovery of the green fluorescent protein
2008
Name - Venkatraman Ramakrishnan
Name - Thomas A. Steitz
Country -
United States
Name - Ada E. Yonath
Country -
Israel
Awarded for -
Study of the structure and function of ribosome
2009
Name - Richard F. Heck
Country -
United States
Name - Ei-ichi Negishi
Country -
China/United States
Name - Akira Suzuki
Country -
Japan
Awarded for -
Work on palladium-catalyzed cross couplings in organic synthesis
2010
Name - Dan Shechtman
Country -
Israel
Awarded for -
Discovery of quasicrystals
2011
Name - Robert Lefkowitz
Name - Brian Kobilka
Country -
United States
Awarded for -
Study of G-protein-coupled receptors
2012
Name - Martin Karplus
Country -
United States/Austria
Name - Michael Levitt
Country -
United Kingdom/United States/Israel
Name - Arieh Warshel
Country -
United States/Israel
Awarded for -
The development of multiscale models for complex chemical systems.
2013
Name - Eric Betzig
Name - Moerner, William E.
Name - Stefan Hell
Country -
United States, United States and Germany respectively
Awarded for - Development of super-resolved fluorescence microscopy.
2014
Name - Tomas Lindahl
Name - Paul L. Modrich
Name - Aziz Sancar
Country -
Sweden, United States and Turkey respectively
Awarded for -
Mechanistic studies of DNA repair.
2015